Projekt „Transgraniczne inicjatywy: Śladami Jakuba Böhme”

Celem projektu był rozwój współpracy partnerskiej na rzecz pogranicza polsko-niemieckiego przez wspólne działania związane z postacią Jakuba Böhme.

W grudniu 2017 roku odbyło się w Zawidowie spotkanie uczniów szkół z Polski i Niemiec połączone z konkursem wiedzy o Jakubie Böhme. W styczniu 2018 roku odbył się wyjazd studyjny szlakiem Jakuba Böhme (Zawidów-Łagów-Lasów-Zgorzelec-Görlitz). .

W ramach projektu powstały też folder i mapa turystyczna oraz strona internetowa www.bohme.info. W Görlitz, Zgorzelcu i Zawidowie prezentowano też wystawę plenerową poświęconą J.Böhme. .
Podsumowaniem projektu była polsko-niemiecka KONFERENCJA „Śladami Jakuba Böhme”, która odbyła się 24 lutego 2018 roku w Zawidowie w Ośrodku Kultury. W programie konferencji były interesujące referaty związane z Jakubem Böhme oraz film o jego twórczości.

Jakob Böhme urodził się w 1575 roku w Starym Zawidowie (Alt Seidenberg), a zmarł w 1624 roku w Görlitz. Był niemieckim mistykiem, gnostykiem i filozofem religii. Zawidów jest małą ojczyzną Jakuba Böhme, którego żywa myśl do dziś fascynuje ludzi na całym Świecie.
Projekt pn. „Transgraniczne inicjatywy: Śladami Jakuba Böhme” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa