Aktualności

Projekt „Transgraniczne inicjatywy: Śladami Jakuba Böhme”

Fundacja EkoRegion oraz Partnerzy, informują o realizacji projektu, którego celem jest rozwój współpracy partnerskiej na rzecz pogranicza polsko-niemieckiego przez wspólne działania związane z postacią Jakuba Böhme.

W grudniu 2017 roku odbyło się w Zawidowie spotkanie uczniów szkół z Polski i Niemiec połączone z konkursem wiedzy o Jakubie Böhme. W sobotę 27 stycznia odbędzie się wyjazd studyjny szlakiem Jakuba Böhme (Zawidów-Łagów-Lasów-Zgorzelec-Görlitz).

W ramach projektu powstają też folder i mapa turystyczna oraz strona internetowa www.bohme.info. W Görlitz, Zgorzelcu i Zawidowie prezentowana jest też wystawa plenerowa poświęcona J.Böhme.
Podsumowaniem projektu będzie polsko-niemiecka KONFERENCJA „Śladami Jakuba Böhme”, która odbędzie się 24 lutego 2018 roku w Zawidowie w Ośrodku Kultury (rozpoczęcie o g.10.00). W programie konferencji przewidziano interesujące referaty związane z Jakubem Böhme oraz film o jego twórczości.Jakob Böhme urodził się w 1575 roku w Starym Zawidowie (Alt Seidenberg), a zmarł w 1624 roku w Görlitz. Był niemieckim mistykiem, gnostykiem i filozofem religii. Zawidów jest małą ojczyzną Jakuba Böhme, którego żywa myśl do dziś fascynuje ludzi na całym Świecie.

Pobierz program konferencji

Projekt pn. „Transgraniczne inicjatywy: Śladami Jakuba Böhme” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska– Saksonia 2014-2022 oraz ze środków budżetu państwa.